Działalność gospodarcza w UE – jak zarejestrować firmę na terenie Hiszpanii?

Hiszpania to kraj o dużej różnorodności kulturowej i gospodarczej. To sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce dla firm, które chcą rozszerzyć swoją działalność. Hiszpania jest również idealnym miejscem dla osób, które szukają swojej własnej drogi życiowej i to właśnie w tym pięknym kraju pragną otworzyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Rejestracja działalności gospodarczej w Hiszpanii w przypadku obcokrajowców, związana jest z przejściem przez formalności, które niezbędne są do założenia firmy przez osoby niebędące obywatelami Hiszpanii. Formalności oraz zgody, które muszą uzyskać przyszli właściciele działalności, różnią się w zależności od rodzaju działalności. Jeśli zastanawiasz się jak odpowiednio przejść proces rejestracji działalności jak np. założenie spółki w Hiszpanii w branży marketingowej, przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz niezbędne informacje, związane z tematem.

 

Działalność gospodarcza na terenie Hiszpanii – podstawowe informacje

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce, istnieje wiele rodzajów działalności gospodarczych, które mają swoje wady i zalety. Dzięki czemu każda osoba, która pragnie stać się przedsiębiorcą, może wybrać odpowiednią formę działalności gospodarczej, dopasowaną do jego potrzeb, jak i produktu lub usługi, którą pragnie zaoferować swoim przyszłym klientom. W Hiszpanii najczęściej obcokrajowcy decydują się na prowadzenie działalności takie jak:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza – osoby, które pragną przejść na samozatrudnienie, zobowiązani są do zarejestrowania w hiszpańskim urzędzie skarbowym oraz urzędzie ubezpieczeń społecznych. Proces rejestracji nie należy do skomplikowanych, jednak dla wielu osób wydaje się on niezwykle długotrwały. Jednoosobową działalność gospodarczą w Hiszpanii może prowadzić każdy obywatel Unii Europejskiej, jednak dla osób, które nie posiadają obywatelstwa hiszpańskiego, proces wydłuża się o kilka kroków takich jak np. uzyskanie numeru identyfikacji obcokrajowca czy otwarcie rachunku w hiszpańskim banku.
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – założenie spółki w Hiszpanii to jedna z najczęstszych decyzji, podejmowanych przez obcokrajowców. Jest to bezpieczna i w pełni legalna forma prowadzenia działalności gospodarczej, jednak założenie spółki w Hiszpanii tak, jak w przypadku założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się z pewnymi formalnościami, które przyszły przedsiębiorca zobowiązany jest uzupełnić i dostarczyć do odpowiedniej instytucji. Proces, który obejmuje zarówno prowadzenie, jak i założenie spółki w Hiszpanii, jest zdecydowanie bardziej czasochłonny, ale też bezpieczniejszy dla właścicieli firmy, ponieważ są oni zwolnieni z odpowiedzialności prawnej, w przypadku gdy firma zbankrutuje. Założenie spółki w Hiszpanii również związane jest z uzyskaniem numeru identyfikacji obcokrajowca, ale dodatkowo każdy kto pragnie zostać właścicielem lub współwłaścicielem spółki, zobowiązany jest do uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, rejestracji w urzędzie ubezpieczeń społecznych oraz do uzyskania certyfikatu, który pozwoli na prowadzenie działalności pod wybraną przez nas nazwą i logiem.

 

 

 

 

 

 

Działalność gospodarcza w UE – jak zarejestrować firmę na terenie Hiszpanii?