Jakie mamy możliwości stworzenia strony internetowej?

strona internetowa

Każdy przedsiębiorca, który chciałby stworzyć sobie stronę internetową dla swojego biznesu powinien mniej więcej orientować się w tym, jakiego typu może to być strona i jak jej rodzaj wpływa na cenę realizacji usługi jej zaprojektowania. Dla niektórych tworzenie stron www to kompletna czarna magia, kupując więc stronę nie bardzo wiedzą, jaki to produkt, jakie ma zalety, a także jakie posiada funkcje. Tymczasem, nawet minimalne rozeznanie się w temacie stawia nas w znacznie lepszej sytuacji, bo jesteśmy bardziej świadomi tego, co kupujemy i możemy ocenić, czy oferta danej agencji informatycznej jest dla nas korzystna.

Darmowy czy dedykowany system CMS?

Stronę internetową można stworzyć od początku do końca pod wytyczne zamawiającego, co stanowi najdroższą możliwą opcję. Zazwyczaj jednak to, co ma się na niej znaleźć nie stwarza konieczności projektowania wszystkiego od początku- dlatego też wiele firm informatycznych poświęca swój czas i swoje środki na to, aby stworzyć sobie własny, autorski system CMS, który będzie bazowym silnikiem, którego ewentualnie będzie można zmieniać i rozwijać pod konkretne zlecenia. Strony, które są projektowane na takich autorskich systemach są więc bezpieczniejsze, gdyż dostęp do ich kodu ma właściwie tylko firma, która je tworzy. Dlatego też jeśli zgłosimy się do danej agencji informatycznej i otrzymamy informacje, że w danej firmie projektowanie stron opiera się o autorski system edycji treści- musimy się przygotować na to, że cena stworzenia takiej strony będzie się zaczynała od co najmniej kilku tysięcy złotych netto.

Alternatywą jest tworzenie stron w oparciu o darmowe, szeroko dostępne silniki, które już kiedyś zostały stworzone. Jest ich dostępnych na rynku co najmniej kilka, ale bezsprzecznie tym najbardziej popularnym jest WordPress. W takiej sytuacji rola agencji informatycznej ogranicza się do implementacji silnika i dostosowania jego ustawień do wytycznych klienta. Ewentualnie możliwe jest też stworzenie oryginalnych grafik lub też całkiem autorskiego szablonu, jaki będzie można pod taką stronę podpiąć. Ze względu na to, że przy takim rozwiązaniu jest mniej pracy, tworzenie stron w oparciu o WordPress zazwyczaj stanowi opcję korzystniejszą finansowo.

Na jaki rodzaj strony się zdecydować?

Wybór może nie być prosty, bo z jednej strony chcielibyśmy, aby strona wyglądała w pełni profesjonalnie, a z drugiej- nie chcemy inwestować w nią milionów. Dlatego też strony oparte o darmowe silniki powinny być na początek jak najbardziej zadowalające dla startujących przedsiębiorców. To mogą być proste, ale nowoczesne strony, na których zaprezentowana zostanie oferta firmy wraz z danymi kontaktowymi. Tak naprawdę, na początku zazwyczaj żaden przedsiębiorca nawet nie potrzebuje rozwiązań bardziej zaawansowanych. Tymczasem, jeśli zależy nam na tym, aby na stronie znalazły się jakieś niestandardowe elementy- jakaś gra, aplikacja, kreator czy konto użytkownika- takie elementy muszą już zostać zaprojektowane pod klucz.

Jakie mamy możliwości stworzenia strony internetowej?